Dziecięca strona designu – przegląd sezonowy

Gdy myślimy o designie, przed oczami mamy przede wszystkim piękne wnętrza, a co za tym idzie – ciekawe projekty, no i folgowanie fantazji projektantów. Automatycznie jakby zapominamy, że szeroko pojęty design to nie tylko wnętrza. Projektanci szybko dostrzegli, że design może się odnosić również do artykułów przeznaczonych dla dzieci, a samo dziecko może być idealnym odbiorcą, a nawet konsumentem. Tak, tak, nie przewidzieliście się, przeczytajcie to zdanie jeszcze raz, jeśli nie dowierzacie. Obecnie rynek wychodzi naprzeciw wszelkim potrzebom konsumentów, których widzi zarówno w dzieciach, jak i w mamach, a jak wiadomo – większość mam to estetki, które chcą, by ich dzieci i wszystko, co z nimi związane, wyglądało wyjątkowo, pięknie i było niepowtarzalne. Dlatego przygotowałam dziś dla was coś z całkiem innej beczki, coś bardzo na czasie. Coś o designie dla mam i dzieci.

Dziecięca moda

Jak wiadomo, każdy bobas najbardziej uroczo wygląda na golasa, jednak nadchodzi taki moment, kiedy ze łzami w oczach musimy go ubrać. Fantazja firm produkujących ubranka nie zna granic. Zwykłe body, pajacyki czy kaftaniki odeszły do lamusa. Każdy rodzic znajdzie coś w swoim guście, by dziecko wyglądało, jakby zeszło (czy spełzło) wprost z wybiegu. Do wyboru mamy chociażby pajacyki à la smoking, niezwykle modne spodenki tzw. baggy czy całe komplety ubranek z określonym motywem – np. pandy. Uroczą propozycją są ubrania przeznaczone zarówno dla mamy, jak i córki, czyli np. sukienki uszyte w takim samym stylu – jedyną różnicą jest rozmiar. Bardzo popularne są również ubranka spersonalizowane, każda mama lub każdy tata może samodzielnie wybrać, co dokładnie ma się znaleźć na ubranku jego ukochanej pociechy.

Trendy we wnętrzach

Generalnie projektując pokoik niemowlęcy, mamy na względzie przede wszystkim funkcjonalność, bo właśnie to jest najważniejsze dla świeżo upieczonych rodziców. Funkcjonalność nie musi się jednak wykluczać z pięknym wyglądem i dziecięcym charakterem wnętrza. Hitem ostatnich lat są różnego rodzaju malowidła na ścianach, takie jak np. kolorowe drzewa czy chmury, ale również imiona małych lokatorów czy przepiękne zdjęcia z sesji niemowlęcych. Wiele uroku dodają bardzo popularne ostatnio tiulowe pompony w różnych kolorach czy tzw. cotton balls. Dla starszaków znajdzie się coś równie ciekawego. Nie od dziś wiadomo, że dzieciaki uwielbiają wszelkiego rodzaju kryjówki, w których mogą stworzyć swoje królestwo lub bazę. W tym właśnie celu producenci wymyślili dziecięce namioty, stylizowane na indiańskie tipi. Taki namiot z powodzeniem można wykorzystać również w lecie do zabawy w ogródku.

cotton balls

Coś do zabawy

Wiadomo – jeśli mowa o dzieciach, nie może się obyć bez różnego rodzaju zabawek, bo czym by było dzieciństwo bez nich? Ostatnio designerskie zabawki dla dzieci to przede wszystkim te ekologiczne, wykonane np. z drewna: różnego rodzaju układanki, klocki, które dziecko może pomalować zgodnie z własną fantazją. To także szyte ręcznie przytulanki, naprawdę różnorodne. Bardzo ciekawą opcją są pluszowe zabawki szyte na wzór tych narysowanych przez dzieci czy całkowicie spersonalizowane. Dla miłośników teatrzyków wymyślono specjalne tatuaże na rękę: są tymczasowe, zmywalne. Umożliwiają one gry ręczne i zabawę w chińskie cienie. Mamy do wyboru między innymi zwierzęta takie jak: zebra, żyrafa, krokodyl czy rekin.

Jak widzicie, design możemy odnaleźć nie tylko na salonach, w pięknych wnętrzach (choć o takich też wspomniałam), ale również w świecie tych najmniejszych, tych, bez których otaczający nas świat nie byłby już taki kolorowy i piękny. Na koniec nasuwa mi się jedna myśl – dzisiaj design dla dzieci to design stworzony przez dzieci.

Beata Pietraszko

Przedsiębiorczyni, specjalistka od zarządzania zasobami ludzkimi i mama na pełen etat. Miłośniczka języka niemieckiego, dobrej kuchni i literatury, zakochana w podróżach i poznawaniu obcych kultur. W praktyce ekspertka do spraw związanych z dziećmi.